مشاهده همه 23 نتیجه


الکتروموتور چیست؟

کار الکتروموتور چیست؟در اینجا میخواهیم به بررسی عملکرد الکتروموتور و انواع آن بپردازیم. الکتروموتور یا موتور الکتریکی یا دینام یک ماشین الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند.کارکرد الکتروموتور بر اثر تاثیر میدان مغناطیسی بر یک هادی حامل جریان الکتریکی میباشد.موتورهای الکتریکی اغلب حرکتی دوار دارند. الکتروموتور ها از دو بخش ثابت و متحرک تشکیل شده است. به قسمت متحرک آن روتور و به بخش ثابت آن استاتور گفته میشود. برای اینکه بدانید الکتروموتور چیست بیایید از فضای اطراف خود شروع کنیم. در فضای خانه میتوان به موتور ماشین لباسشویی یا موتور کولر اشاره کرد.همچنین فن های داخل کامپیوتر نوعی موتور الکتریکی میباشند.

اصطلاعات رایج در الکتروموتور

برای خرید الکتروموتور ابتدا باید با اصطلاحات رایج الکتروموتور آشنا شوید. بر روی هر الکتروموتوری یک پلاک فلزی وجود دارد که به نوعی شناسنامه آن محسوب میشود.

جریان الکتریکی :

واحد جریان الکتریکی آمپر میباشد. آمپر با علامت A توسط آمپرمتر سنجیده میشود. به نسبت بارالکتریکی q به زمان t آمپر گفته میشود.

اختلاف پتانسیل :

واحد اختلاف پتانسیل ولت یا V میباشد. برای اندازه گیری ولت از دستگاه ولت متر استفاده میشود.اختلاف پتانسیل یعنی اینکه جریان در یک مدار بسته حرکت داشته باشد.

وات :

وات یعنی اینکه یک وسیله الکتریکی چه مقدار انرژی دارد.مثلا در مورد لامپ هر قدر وات بیشتری داشته باشد لامپ نورانی تر است.

اجزای موتور الکتریکی :

یک الکتروموتور از اجزای زیادی تشکیل شده است. مهمترین اجزای الکتروموتور قطعات زیر می باشد: •    منبع تغذیه. •    آهن‌ربا. •    سوئیچ و یا تغییردهنده مسیر و جهت برق. •    زغال هدایت‌کننده. •    آرمیچر.

انواع الکتروموتور

الکتروموتور ها در دو نوع الکتروموتور جریان مستقیم یا جریان متناوب هستند. در ابنجا میخواهیم این دو نوع الکتروموتور را با هم بررسی نماییم.الکتروموتور های سه فاز نیز در دونوع پوسته آلومینیومی و چدنی هستند.

الکتروموتور DC :

الکتروموتور DC یا Direct Current یا الکتروموتور جریان مستقیم در موارد مختلف مانند صنعتی و عمومی استفاده میشود. به عنوان مثال موتور DC در آسانسور استفاده می شود.

الکتروموتور AC :

به الکتروموتور جریان متناوب, AC گفته میشود. الکتروموتورهای AC از دو نوع سنکرون و آسنکرون هستند.از ویژگی های مهم الکتروموتور AC قیمت مناسب و طراحی ساده و مقاوم آن می باشد. اتصال این نوع الکترو موتور نیز به جریان تغذیه آسان می باشد.همچنین هزینه نگهداری این نوع الکتروموتور نیز پایین می باشد.

الکتروموتور سنکرون AC :

الکتروموتور سنکرون دارای دورثابت می باشد به همین دلیل یکی از موارد استفاده آن ساعت الکتریکی است. از مزایای الکتروموتور سنکرون میتوان به عدم حساسیت در مقابل بالا یا پایین شدن ولتاژ, بازدهی زیاد آن اشاره کرد.

الکتروموتور آسنکرون AC :

الکتروموتور آسنکرون AC از دو نوع قفسه سنجابی و روتور سیم پیچی شده می باشد.